Eğitimlerimizi Takip Edin
Çorum ve Ankara Şubemizde düzenlenen eğitimler hakkında bilgi almak için tıklayınız..
Devamı

Ergen Danışmanlığı

Ergenlik bir geçişler dönemidir (Steinberg, 1985) : Toplumsal, ekonomik, biyoloji, psikolojik geçişler bu dönemde belirginleşir. Ergenlik dönemini düşünelim, bu süreçte ergenler toplumsal olarak birçok izni elde ederler. Ergenlik süreci ve sonrasında bireylerin araç kullanmasına, çalışmasına, evlenmesine, oy vermesine, belli mekânlara ebeveyni olmadan girmesine izin verilir. Psikolojik olarak bu dönem bireylerin daha akıllı, daha üst düzey düşünebilir hale geldikleri, kendi kararlarını alabildikleri, kendilerinin farkına vardıklarını görürüz. Artık daha bağımsız, daha özgür, geçmiş ve geleceğini daha iyi algılayan ve yorumlayan bireyler haline gelirler.

Bu süreçte öngörüleri daha gelişmiştir. Ekonomik olarak, çalışma izni ile birlikte kimi zaman kendi parasını kazanma deneyimlerinin de başladığı süreç yine ergenliğe rastlamaktadır. Biyolojik olarak bakıldığında ise artık çocuk dünyaya getirebilecek bedensel olgunluğa ulaşmışlardır ve cinsellikle fazlasıyla ilgilidirler.

Bu önemli süreçte ergenlerin yaşadıkları zorlukların daha kolay üstesinden gelebilmeleri, kendilerini ve çevrelerini daha sağlıklı biçimde yorumlayabilmeleri açısından desteklenmeleri çok önemlidir.

Kurumumuzda bu kapsamda ergen danışmanlığı hizmeti yürütülmektedir.

15 Şubat 2018
1.108 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Tuğba Yücel - DoktorTakvimi.com